Haber

Türkiye’ye yardıma gelen Kosovalı askerlere madalya

Kahramanmaraş depremlerinin ardından Türkiye’nin yardımına koşan Kosovalı askerler, enkaz altında kalan 4 kişiyi kurtardı.

Görev süreleri sona erdikten sonra ülkelerine dönen askerler, Kosova Cumhurbaşkanı tarafından ödüllendirildi.

Kosova Cumhurbaşkanlığı makamında düzenlenen törende konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Kosova ordusunun enkazda hayata tutunmaya çalışanları bulmak ve ihtiyaç sahiplerine tıbbi yardım sağlamak için yorulmadan çalıştığını söyledi.

“Ordumuz yiğitliğiyle tanınır”

Kosova ordusunun Türkiye’deki depremzedelere yardım etmeye devam edeceğinin altını çizen Osmani, şunları kaydetti:

Ordumuz, milletimizi dış tehditlere karşı savunmaya ve dost milletlere ihtiyaç duyduklarında kararlılıkla destek vermeye hazır olduğunu göstermiştir. Kahramanlığıyla tanınan Ordumuz, zor zamanlarda, Türkiye ve Suriye’deki depremde olduğu gibi Arnavutluk depreminde de dost ve kardeş halklara hizmet ettiğini ispatlamıştır.

Osmani, Cumhurbaşkanlığı Askeri Madalyasının birliğe takdim edilmesinin, vatandaşa hizmet için yorulmak bilmeyen çabalarının ve özverilerinin bir takdiri olduğunu da belirtti.

“Kosova halkına minnettarız”

Bize sağladıkları maddi ve manevi yardımlardan dolayı Kosova halkına minnettarız. Bu temel, ülkelerimiz arasındaki dostluk ve kardeşliğin güçlü ve sağlam olduğunu bir kez daha göstermektedir.

FSK askerleri 8 Şubat’ta Hatay’da 2 yaşındaki kız çocuğu ile annesini, 12 Şubat’ta 45 yaşındaki erkek çocuk ile 13 yaşındaki kızı enkazdan çıkarmayı başardı. Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle ülkede ulusal yas ilan edildi.

habernurhak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu