Haber

Johnson & Johnson, ABD hükümetine ilaç fiyat baskıları nedeniyle dava açtı

Johnson & Johnson, Enflasyon Azaltma Yasası’nın inovasyona zarar veren ilaç fiyatlandırma kararlarına itiraz etmek için ABD Sağlık Bakanlığı ve Medicare ve Medicaid Services Merkezi’ne dava açtı.

Şirketlerin yenilikçi yeni tedavilere yatırım yaptıklarında ve bu konuda başarılı olduklarında sınırlı ve anayasal olarak korunan haklara sahip olduklarına işaret edilen açıklamada, yasanın uygulanmasıyla hükümetin Johnson & Johnson’ın ilaç birimi Janssen’i yenilikçi, patentli ilaçlarını piyasa fiyatlarının önemli ölçüde altında sunmaya zorladığı kaydedildi.

Açıklamada, ilaç üreticilerinin, yasanın hükümetin zorunlu kıldığı gerekliliklerini “kabul etmemeleri” halinde seçilen bir ilacın günlük satışlarının yüzde 1900’üne varan büyük para cezalarıyla karşı karşıya kalabilecekleri veya potansiyel olarak ABD’de Medicare ve Medicaid ürünlerinin tamamını geri çekmeye zorlanabilecekleri belirtildi. Hastaların yaklaşık yüzde 40’ının gerekli ilaçlardan mahrum kalacağı bildirildi.

Enflasyonu Düşürme Yasası’nın fiyatlandırma kararlarının tıbbi yeniliği kısıtlayacağına, hasta erişimini ve seçimini sınırlayacağına ve hasta bakımının genel kalitesini olumsuz yönde etkileyeceğine inanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu