Yaşam

Bilim Dünyasının Asırlık Gizemi Çözüldü: Yeryüzündeki İlk Hayvan Bulundu!

Bilim adamları uzun zamandır Dünya’da hangi çok hücreli hayvanın var olduğunu merak ettiler. Nature dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, Dünya’daki ilk hayvanı yaklaşık 700 milyon yıl önce tanımlamış olabileceklerine inanıyorlar. İşte detaylar ?

Kaynak:https://www.science.com/we-might-fina…

Sizce dünyadaki ilk hayvan neye benziyordu?

Aslında bu soru bilim dünyasını yıllardır meşgul ediyor. Son araştırmalara göre bu sorunun sırrı çözüldü!

Berkeley Üniversitesi, hangi hayvanın önce geldiği konusunda uzun süredir devam eden bir tartışma olduğunu söyledi. Adaylar süngerler ve taraklı denizanasıydı.

Araştırmacılar, süngerin ilkel özellikleri nedeniyle taraklı denizanasından önce geldiğini iddia ettiler. Bu yeni araştırma, taraklı denizanasının ‘ilk hayvan’ olduğunu söyledi.

Bilim adamları bu belirlemeyi yapmak için organizmaların kromozomları üzerindeki gen dizilerine baktılar.

Petek denizanasının kromozomları süngerlerin, denizanalarının ve diğer omurgasızların kromozomlarından çok farklı görünüyordu.

“İlk başta, ktenofor (taraklı denizanası) kromozomlarının diğer hayvanlarınkinden farklı olup olmadığını anlayamadık çünkü yüz milyonlarca yılda çok değiştiler.”

Berkeley Üniversitesi moleküler biyolog ve çalışma yazarı Daniel Rokhsar şöyle diyor:

Tüm hayvanların en yakın ortak atası muhtemelen 600 veya 700 milyon yıl önce yaşadı. Yumuşak gövdeli hayvanlar oldukları ve doğrudan fosil kayıtları bırakmadıkları için neye benzediklerini bilmek zordu.

Ekibin bu keşfi yapmak için geliştirdiği yeni teknikler, diğer evrimsel gizemlerin derin zamanda daha doğru bir şekilde keşfedilmesine olanak tanıyacak.

Bu evrimsel olayın parmak izleri, yüz milyonlarca yıl sonra bile hayvanların genomlarında hâlâ mevcuttur. Bu araştırma, hayvanları neyin hayvan yaptığını anlamamız için bize bağlam sağlıyor. Bu çalışma, çevrelerini nasıl algıladıkları, nasıl yedikleri ve nasıl hareket ettikleri gibi hepimizin paylaştığı temel işlevleri anlamamıza yardımcı olacak.’

kozakli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu